Pytania do dyskusji

1. Jenna, która pragnie poznać losy matki, wolałaby mieć pewność, że Alice zmarła, a nie odeszła i zamieszkała gdzie indziej. Jak to rozumiesz? Jak wpływa na Jennę odnalezienie banknotu złożonego w kształt słonia? Jaką rolę spełnia ta zabawka w powieści?

2. Jenna idzie do jasnowidzki Serenity, która "miała" dar, lecz go utraciła. Czy wierzysz w parapsychologię? Dlaczego tak/nie? Co sprawia, że wróżka postanawia pomóc dziewczynce? Alice opisuje "rytuał pożegnalny" po śmierci słonicy Bontle. Jak opis ten wpłynął na twój stosunek do słoni?

3. W jakim sensie Virgil jest typowym gliną? Co czyni go nietypowym?

4. "Może dorastanie polega na tym, aby skupiać się na tym, co mamy". Zgadzasz się z tym?

5. "Zapamiętujemy złe chwile, traumatyczne puszczamy w niepamięć". Jak to rozumiesz?

6. Alice zmienia specjalizację, by badać rytuały żałobne słoni w buszu. Czy jej osobiste uczucia powinny wpływać na rzetelność naukowca? Czy nie są zbyt subiektywne?

7. Młode słonie znajdują się pod opieką wszystkich samic w stadzie. Czy uważasz, że wychowanie dziecka to również "praca dla wielu"? Czy relacje Jenny z pozostałymi bohaterami książki potwierdzają tę tezę?

8. Alice odkrywa, że jest w ciąży, i postanawia odwiedzić Thomasa w Stanach. Dlaczego nie mówi mu o dziecku?

9. Thomas-romantyk wita Alice nietypowym prezentem. Jaką rolę odgrywa w ich relacji ten symbol?

10. "I pomyślałam – nie po raz pierwszy – że wybaczanie i zapominanie nie wykluczają się nawzajem". Jak to rozumiesz?

11. W rezerwacie pojawia się Maura, nowa słonica. Czy proces aklimatyzacji zwierzęcia wpływa na wybór życiowy Alice?

12. Jak mówi Alice, słonie w buszu dotkliwie cierpią, a potem odpuszczają. Czy uważasz, że ludzie są zdolni do tego samego?

13. "Niemówienie całej prawdy to jeszcze nie kłamstwo. Czasami to jedyny sposób, aby ochronić ukochaną osobę". Jak rozumiesz to zdanie?

14. "Nie ma perspektywy w smutku ani w miłości. Jakże mogłaby być, jeśli ktoś staje się dla nas centrum wszechświata – bo przepadł lub się odnalazł?". Jak można zinterpretować tę myśl?

15. "Jeśli myślisz o kimś, kogo kochałeś i straciłeś, to jakbyś z nim był". Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

16. "W buszu samica z córką są nierozłączne aż do śmierci", pisze Alice. W jaki sposób myśl ta nawiązuje do tematyki książki?

17. W którym momencie lektury zacząłeś się domyślać, że pewne rzeczy są innymi, niż się wydaje?