Pytania do dyskusji

1. Powieść Miasto z lodu zaczyna się od przysłowiowego „trzęsienia ziemi”: turyści znajdują w górach wyziębioną nieprzytomną dziewczynkę. Śledztwo, które wszczyna policja oraz dziennikarze, dość szybko doprowadza do wskazania osoby winnej tej tragedii. Czy zgadzasz się z osądem ludzi? Kto według Ciebie ponosi winę?

2. Teresa i jej córka, Agata, zamieszkały w małym miasteczku w górach, gdzie od pierwszej chwili budziły duże zainteresowanie miejscowych. Czy uważasz, że społeczność miasteczka była w stanie je zaakceptować i żyć z nimi w przyjaźni?

3. Wiele osób z otoczenia Teresy Tomaszewskiej uważało, że jej córka powinna mieszkać z babcią. Czy według Ciebie samotna matka, cierpiąca na afektywną chorobę dwubiegunową, jest w stanie zaopiekować się córką i zapewnić jej bezpieczeństwo?

4. Agata od małego była uczona, że nie wolno jej denerwować matki ani zbyt dużo od niej wymagać. Jej stosunek do Teresy w miarę upływu lat staje się coraz bardziej opiekuńczy, ich role niemal się odwracają. Jak taki stan rzeczy wpływa na psychikę dziewczynki? Czy uważasz, że w chwili, gdy Teresa i jej córka osiedlają się w górskim miasteczku, Agata jest szczęśliwa, czy raczej wolałaby wrócić do babci?

5. W książce Agata twierdzi, że „życie to nie tylko tragedia, ale właśnie te wszystkie małe rzeczy, które do niej prowadzą. Nadchodzą minuta za minutą, godzina za godziną, dzień za dniem, trywialny tydzień za tygodniem, a potem nagle następuje jeden konkretny moment.” Jakie według Ciebie zdarzenia w książce doprowadziły do dramatu i co okazało się przełomowym momentem dla bohaterów?

6. Teresa Tomaszewska to postać budząca duże kontrowersje. Jej przeszłość, choroba, stosunek do miłości oraz uroda – wszystko budzi zazdrość i niechęć kobiet, a ciekawość mężczyzn. Jaki jest Twój stosunek do tej postaci? Lubisz ją? Współczujesz jej? Winisz ją? Identyfikujesz się z nią? Gdybyś poznała Teresę w prawdziwym życiu, umiałabyś się z nią zaprzyjaźnić?

7. Teresa dość szybko wdaje się w romans z Dawidem. Jak myślisz, dlaczego do tego doszło?

8. Życie z osobą chorą jest trudne. Czy Twoim zdaniem Dawid rozszedłby się z żoną i ożenił z Teresą, gdyby nie jej choroba?

9. Ida Marciniak żyje w nieustannym strachu, od dnia, kiedy była świadkiem śmierci przyjaciółki. W chwili, gdy dowiaduje się o romansie ojca z Teresą, jej życie kolejny raz wywraca się do góry nogami. Czy ta postać budzi Twoje współczucie?

10. Jak oceniasz postępowanie Agaty, gdy zdecydowała się umieścić w Internecie nagrane przez siebie filmy?

11. Społeczeństwo po zapoznaniu się w mediach z informacjami o Agacie, obraca początkowe współczucie wobec Teresy w nienawiść do niej. W necie pojawiają się hejterskie komentarze, obrażające matkę dziewczynki, a ludzie zalogowani w sieci czują się ekspertami od życia tej kobiety. Czy uważasz, że Internet powinien dawać prawo ludziom do tak ostrych, krytycznych wypowiedzi? Jak można według Ciebie zminimalizować wpływ hejterów na osoby takie, jak matka Agaty?

12. Kiedy Teresa przychodzi do szkoły Agaty, będąc w fazie maniakalnej choroby, młodzież nie współczuje dziewczynce. Rozpoczynają batalię przeciwko koleżance na facebooku i w szkole, piszą obraźliwe komentarze na temat jej matki, oznaczają Teresę przy produktach takich jak tabletki psychotropowe. Jak myślisz, z czego wynika wspólny front uczniów przeciwko dziewczynce? Czy Agata mogła coś zrobić, żeby mieć kolegów po swojej stronie?

13. W powieści wydaje się, że tragedia jest nieuchronna i zapowiadają ją nawet pierwsze strony książki. Czy według Ciebie można było tego uniknąć? Jeśli tak, to w którym momencie Agata lub jej matka mogły postąpić inaczej?

14. W powieści narratorką jest dziewczynka, leżąca w szpitalu, w stanie śpiączki. Zdaje się widzieć i słyszeć nie tylko to, co robią inni bohaterowie, ale ma też dostęp do ich myśli i wspomnień. Jak oceniasz ten zabieg pisarski? Czy przeszkadzał Ci przy czytaniu, czy raczej podnosił poziom napięcia?

15. Z powieści można wysnuć wniosek, że media manipulują czytelnikami. Jakie refleksje budzi w Tobie fakt, że fotoreporter Aleksander nie napisał w artykule prawdy o Teresie, tylko skupił się na jej samotności, by wzbudzić współczucie czytelników?

16. Dawid zostawia Agatę z chorą matką, ponieważ chce ratować swoje małżeństwo. Czy uważasz, że powinien był postąpić inaczej? Czy zrobił cokolwiek dla Teresy w trakcie trwania ich związku, co stawiałoby go w dobrym świetle? W którym momencie ich romansu zaczął się wycofywać i czy jego pobudki są dla Ciebie jasne?

17. Bernadetta to postać drugoplanowa, która jednak odegrała bardzo ważną rolę w rozwoju akcji powieści. Dziewczynka doświadczała przemocy w szkole i w domu, a Agata kilkakrotnie okazała jej życzliwość. Jak myślisz, dlaczego więc Bernardetta w finałowej scenie książki staje przeciwko Agacie? Jaka jest motywacja tej postaci? Dlaczego ktoś, kto wiele wycierpiał od innych ludzi, sam sprawia innym cierpienie?

18. Mówi się, że należy podejmować kolejne próby zbliżania się do ludzi. Czy po przeczytaniu Miasta z lodu uważasz, że naprawdę trzeba?