Pytania do dyskusji


1. Nie odchodź porusza temat rodzicielstwa i tego, co to znaczy być dobrym rodzicem. Czy uważasz, że ojciec może być równie dobrym rodzicem, jak matka? Czy płeć dziecka wpływa na Twoją odpowiedź? Dlaczego tak/dlaczego nie?

2. Jak sądzisz, co było przyczyną głębokiego załamania Chloe po wyjeździe Mike'a? W jaki sposób zmieniła się Twoja interpretacja jej postępowania, gdy poznałeś/aś zakończenie książki?

3. Czy rozumiesz, dlaczego Mike ma wrażenie obcości wobec córeczki? Czy czułby się podobnie, gdyby dziecko było chłopcem? W jaki sposób Danielle przyczyniła się do powstania tego uczucia lub pomogła je zmniejszyć?

4. Jakie motywy przyświecały, Twoim zdaniem, działaniom Boba i Danielle? Jak zmieniła się Twoja opinia na ich temat w miarę rozwoju opowieści? Czy budzą twoją sympatię? Dlaczego tak/dlaczego nie?

5. W jaki sposób według Ciebie, wojna zmieniła Mike'a jako człowieka? Czy aprobujesz jego decyzję o powrocie do Afganistanu? Sądzisz, że rzeczywiście miał wybór? Dlaczego tak/dlaczego nie?

6. Mike nawiązuje z kolegami z wojska nierozerwalną więź, lecz jego długoletni przyjaciel w kraju okazuje się niegodny zaufania. Jak sądzisz, czy gdyby poznał ich w zwyczajnych okolicznościach, owa przyjaźń byłaby inna? W jaki sposób przyjaźń między kobietami różni się od męskiej przyjaźni?

7. Powrót Mike'a z wojny do kraju okazuje się katastrofą. Co w Twojej opinii powinien był zmienić, by nawiązanie relacji z córeczką przebiegło lepiej? W jaki sposób społeczeństwo i rząd mogą pomóc weteranom włączyć się po powrocie w normalne życie? A co z rodzinami pozostałymi w kraju?

8. Mike został zdradzony przez kilka spośród osób, które najbardziej kocha. Którą ze zdrad uważasz za najpoważniejszą? Gdyby nie wyjechał na wojnę, jak Twoim zdaniem zmieniłoby to jego relacje z Chloe? W jaki sposób zmieniają się jego uczucia wobec żony w trakcie powieści?

9. Jak myślisz, w którym momencie Mike postanawia się bronić? Jakie są, Twoim zdaniem, największe wyzwania stojące przed nim, jako samotnym ojcem i niepełnosprawnym weteranem wojennym, wychowującym córeczkę?

10. W powieści Nie odchodź nie brak zarówno mrocznych, jak i jasnych chwil. Który moment powieści jest według Ciebie najsmutniejszy, a który najbardziej podnoszący na duchu?

11. W ostatecznym rozrachunku Nie odchodź mówi o bohaterstwie. Jak sądzisz, co to znaczy być bohaterem? W jakim sensie jest nim Mike?