Diane Chamberlain "Zatoka o północy"
Wskazówki do lektury, pytania do dyskusji.

1. Julie przez całe życie czuje się odpowiedzialna za śmierć Isabel. Jak to wpływa na nią i jej relacje z innymi postaciami powieści?

2. Rodzina Julie nie potrafi rozmawiać o Isabel. Isabel stanowi temat tabu. Czy miałyście kiedyś taką sytuację we własnej rodzinie lub u przyjaciół? Jak to wpłynęło na wasze wzajemne stosunki?

3. W dzieciństwie bardziej przypominałyście spragnioną przygód Julie czy bojaźliwą Lucy? Jaki to miało wpływ na wasze dojrzewanie? W jaki sposób i dlaczego te cechy uległy zmianie – jeśli tak się stało?

4. "Zatoka o północy" opowiada o stosunkach między siostrami. Porozmawiajcie o relacji między Julie i Lucy. Czy Isabel by do nich pasowała, gdyby żyła?

5. Dlaczego, Waszym zdaniem, Shannon zwracała się ze swoimi problemami do Lucy zamiast do matki? Czy Julie mogła zrobić coś inaczej, żeby zyskać zaufanie córki? Czy ta sytuacja wydaje Wam się znajoma, kiedy wspomnicie swój okres dorastania
lub relacje z własnymi dziećmi?

6. Jakie widzicie podobieństwa między pokoleniami Marii i jej rodziców, Julie, Lucy i Isabel i ich rodziców oraz Shannon i Julie?

7. Julie jest rozdarta pomiędzy zasadami swojej religii i własną naturą. Jaki to ma wpływ na nią samą i dokonywane przez nią wybory? Co myślicie o jej dylematach?

8. Dlaczego, Waszym zdaniem, Ross chciał ponownie nawiązać kontakt z Marią?

9. Co według Was skłoniło Julie do utrzymywania kontaktów z Wandą i George'em pomimo sprzeciwu rodziców?

10. Który z bohaterów powieści zyskał Waszą największą sympatię i dlaczego?

11. Jak Wasze odczucia wobec Julie, Lucy i Marii zmieniały się w trakcie czytania książki?

12. "Zatoka o północy" została napisana w pierwszej osobie, a wydarzenia są przedstawione z trzech punktów widzenia – Julie, Lucy i Marii. Czy ta opowieść mogłaby mieć inny wydźwięk, gdyby cała historia została pokazana z perspektywy Julie?